Umowy na wyłączność

Umowy otwarte a wyłączność. Co Ci się bardziej opłaca?

Czy słyszałeś o pośrednictwie na wyłączność? Być może obiło Ci się to o uszy, kiedy interesowałeś się sprzedażą lub kupnem nieruchomości. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest umowa na wyłączność. Czy trzeba się jej obawiać, czy wprost przeciwnie?

Statystycznie sprzedajemy swoją nieruchomość średnio raz lub dwa razy w życiu. Często cały proces sprzedaży wywołuje w nas lęk i obawy. Jak zacząć? Sprzedawać samemu czy podpisać umowę z biurem nieruchomości? No i jeśli to drugie, to jaka to powinna być umowa?

Typy umów z biurem nieruchomości

Wyróżniamy dwa główne typu umów.

Pierwszą są umowy otwarte, które możesz podpisać z niezliczoną liczbą biur nieruchomości. Możesz też próbować samodzielnie sprzedawać swoją nieruchomość w tym samym czasie.

Drugim typem są umowy zamknięte, umowy ekskluzywne – na wyłączność. Podpisujesz wtedy umowę z jednym konkretnym biurem nieruchomości.

Czy wiesz, która jest dla Ciebie lepsza?

Umowa otwarta z biurem nieruchomości

Więcej biur to więcej możliwości i więcej potencjalnych klientów. Dodatkowo sam możesz zająć się poszukiwaniem klienta. Czy jednak rzeczywiście więcej znaczy lepiej, a umowa otwarta daje nam większą pewność, że szybko znajdziemy klienta chętnego kupić nasze mieszkanie?

Zalety umowy na wyłączność z biurem nieruchomości

Korzystając z umowy na wyłączność, zyskujesz również pośrednika tylko dla siebie. Macie ten sam cel – sprzedać Twoją nieruchomość szybko i w najlepszej dla Ciebie cenie. Ta osoba jest najlepiej zorientowana w szczegółach dotyczących Twojej nieruchomości. Kiedy do Twojego pośrednika zadzwoni klient, który jest zainteresowany kupnem Twojej nieruchomości, ten zna odpowiedź na wszystkie pytania, bo dokładnie zna Twój lokal. W przypadku umów otwartych jest to rzadkość.

Pośrednictwo na wyłączność nie wyklucza współpracy z innymi biurami nieruchomości. Współpracujemy ze wszystkimi biurami na rynku, dlatego nabywcy Twojej nieruchomości szuka wielu agentów. Ale co najważniejsze: koordynuje to jeden człowiek.

Co więcej, pośrednictwo na wyłączność daje Ci o wiele większe możliwości marketingowe. Biuro podpisujące z Tobą taką umowę na pewność, że to ono sprzeda Twój lokal, więc nie szczędzi środków na profesjonalną sesję zdjęciową z fotografem wnętrz, spacer 3D czy film pokazujący nieruchomość. Biuro może też promować ogłoszenie w sieci, mediach społecznościowych itd. Organizuje również drzwi otwarte Twojej nieruchomości, co jest jedną z najbardziej skutecznych metod sprzedaży.

Jeżeli już o ogłoszeniu mowa: podpisując umowę na wyłączność, zyskujesz pewność, że Twoja oferta będzie unikatowa i w pełni pod kontrolą. Wszystkie informacje zwrotne z rynku trafią do jednego, wybranego przez Ciebie pośrednika.

Umowy na wyłączność oszczędzają czas i pieniądze

Skąd ta oszczędność? Nie będziesz umawiać się na wiele spotkań i tłumaczyć kilku pośrednikom tych samych szczegółów dotyczących Twojej nieruchomości. Każdy z nich może popełnić błędy w tworzeniu oferty, przez co w internecie pojawią się ogłoszenia dotyczące tego samego lokalu, ale z różnymi danymi. To może wzbudzić w potencjalnych klientach podejrzliwość i brak zaufania do oferty.

Dlaczego pośrednik na umowie otwartej nie może dać tego, co pośrednik na umowie na wyłączność?

Pracując na umowach otwartych, biura nieruchomości są zmuszone do pozyskiwania niezliczonej liczby ofert sprzedażowych, licząc na efekt skali i szczęście, że akurat do nich zadzwoni potencjalny zdecydowany klient. Prawdopodobieństwo takiego przebiegu zdarzeń oscyluje w granicach 10%.

Czy Ty, mając 10% szans na sprzedaż nieruchomości i uzyskanie swojego wynagrodzenia, zainwestowałbyś kilka tysięcy złotych w promocję i pozycjonowanie ogłoszenia? Przyłożyłbyś się do rzetelnego opisania oferty i zebrania informacji na temat sprzedawanej nieruchomości?

Czy mając 10% szans na sprzedaż nieruchomości, mógłbyś sobie pozwolić, by mieć w swojej ofercie maksymalnie 10 nieruchomości, aby wiedzieć o każdej z nich jak najwięcej się da? Otóż nie. Przeciętny pośrednik, działający na umowach otwartych, ma jednocześnie w swojej ofercie około 50 nieruchomości, przez co fizycznie nie jest w stanie kontrolować ich statusu i zapamiętać wszystkich szczegółów.

Umowa na wyłączność z pośrednikiem jest ekskluzywną usługą skierowaną do świadomych klientów, którzy chcą szybko sprzedać swoją nieruchomość. Wyłączność – to Ci się po prostu opłaca!