Podatki w obrocie nieruchomościami. Co musisz wiedzieć?
Każdego dnia dochodzi w Polsce do setek transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości.
Nabywcy przeznaczają na ten cel niejednokrotnie wszystkie swoje oszczędności, a sprzedający inwestują zarobione środki na inne cele. Każda z tych transakcji może być obarczona koniecznością zapłaty dodatkowego podatku. Kiedy z jakim podatkiem możemy mieć do czynienia?
Podatek PCC
Cena podawana w ogłoszeniach często nie jest ostateczną kwotą, jaką nabywca musi zapłacić za swoje własne „cztery kąty”. Należy do niej doliczyć opłaty skarbowe, notarialne, a także podatek PCC.
Zakup nieruchomości z rynku wtórnego wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości. Wysokość podatku naliczana i odprowadzana jest bezpośrednio przez notariusza sporządzającego umowę. Konieczność jej zapłaty standardowo spoczywa na stronie kupującej. A co z mieszkaniem z rynku pierwotnego?
Mieszkanie od dewelopera
Kupując nieruchomość od dewelopera, osoba kupująca nie płaci podatku PCC. To deweloper opodatkowuje (jeśli jest płatnikiem VAT) nieruchomość w wysokości 8% lub 23%, w zależności od jej parametrów. Kwota podatku jest już wliczona w cenę mieszkania.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stawka podatku przy sprzedaży nieruchomości wynosi 19% od dochodu. Co ważne, jest ona aktywna tylko w sytuacji, gdy sprzedajemy nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia.
Równocześnie należy wziąć pod uwagę, że dotyczy ona zarówno transakcji polegającej na zbyciu mieszkania wcześniej kupionego za gotówkę czy na kredyt, jak i nieruchomości otrzymanej w formie darowizny lub spadku.
Warto dodać, że zwolnione z obowiązku odprowadzenia podatku są osoby, które sprzedały nieruchomość otrzymaną w spadku po upływie 5 lat po jej nabyciu lub wybudowaniu przez spadkodawcę. Co ważne, okres 5-lat liczy się nie od faktycznej daty nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę, a od końca roku kalendarzowego, w którym to nastąpiło.
Innymi słowy, jeśli spadkodawca użytkował lokum przez 6 lub więcej lat, a spadkobierca będzie chciał je sprzedać, to nie będzie musiał się liczyć z obowiązkiem podatkowym.
Przeczytaj również: Umowy otwarte a wyłączność